Diğer Fiyatlar

Ankara Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? TL Yükleme, Bakiye Sorgulama, Dolum Noktaları…

Ankara Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Ankara’da şehir için toplu taşımayı kullanacaklar Ankara Kart başvurusunun nasıl yapılacağını buradan öğreniyor. Yazımızda sizlere başvurularla beraber Ankara kart ulaşım ücretleri, Ankara Kart bakiye yükleme ve sorgulama gibi konuları da açıklamaya çalışacağız.

Ankara Kart Nedir?

Ankara içinde şehir içi ulaşım için gerekli olan karttır. EGO’ya bağlı tüm toplu taşıma araçlarında bu kart geçerli olacaktır. Kartı olmayan vatandaşlar ayrıca tek kullanımlık biletler alarak yolculuk yapabilecektir.

Ankara-Kart-Basvurusu

Ankara Kart Çeşitleri

Şehir içi ulaşımda farklı kartlar ile ulaşım yapmak mümkün. Bu kartları almak için belirtilen şartları taşımak gerekiyor. Ankara’da toplu ulaşım kart çeşitleri ve bunları kullanabilecek kişiler şunlardır;

Tam Kart

Ankara’daki tüm toplu taşıma araçlarında kullanabileceğiniz ulaşım kartıdır. Anonim bir kart olan tam kartı dileyen herkes kullanabilir. Kartınızı online olarak kişiselleştirebilir, kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda bakiyenizi yeni kartınıza aktarabilirsiniz.

İndirimli Kart

Öğrenci ve Öğretmenlerin kullanabileceği kartlardır. İstenilen evraklarla bu kartı almak mümkündür. AnkaraKart İşlem Merkezleri’ne başvuru yapılarak alınabilecek bu kartlar kişiye özel olduğu için başkası tarafından kullanımı yasaktır. Böyle bir durum tespit edildiğinde karta el konularak kişi kara listeye alınır.

Serbest Kart

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi kişilere veya belirli kurum personeline verilen, ücretsiz veya süreli ücretsiz geçiş sağlayan kartlardır. Serbest AnkaraKart’lar, Kart İşlem Merkezlerinden verilmektedir. Bu kartı kullanabilecek kişiler arasında 61-64 yaş arası kişiler, 65 yaş, Engelli, Ref. Engelli ve basın mensupları da yer almaktadır.

Manyetik Bilet

Manyetik Bilet’ler, tek geçiş sağlayan ulaşım kartlardır. Her geçiş için yeni bir tek kullanımlık kart alınması gerekmektedir.

Hangi Araçlarda Kullanılır?

Bu karta sahip olan kişiler otobüs, metro, Ankaray ve teleferikte kartlarıyla seyahat edebilir.

Ankara Kart Ücretleri

Ankara’da kart ücretleri şu şekildedir;

Öğrenci: 40 TL

Öğretmen: 110 TL

61-64 Yaş: 160 TL

64 Yaş: 40 TL

Engelli – Ref. Engelli: 40 TL

Vize Ücretleri

Öğretmen: 70 TL

61-64 Yaş: 120 TL

Tuik-PTT: 110 tl

Ankara Kart Ulaşım Ücretleri

En çok merak edilen soruların başında Ankara Kart ile ulaşım ücretlerinin ne kadar olduğudur. Kartı ile seyahat etmek isteyenlerin ödeyeceği ücretler şu şekildedir:

Tam Ulaşım Ücreti: 9,50 TL

İndirimli Ücret Tarifesi: 4,75 TL

Tek Binişlik Bilet: 11,00 TL

Kredi Kartı İle Biniş: 11,50 TL

NFC ile (Cep Telefonu) Biniş: 11,50 TL

Öğretmen Ücret Tarifesi: 7,00 TL

Ankara Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İndirimli ve Serbest AnkaraKart almaya hakkı olan kişilerin, kart işlemlerini kolayca yapabilmeleri için Ankara Kart işlem merkezi kurulmuştur. Bu merkezlere tüm soru, şikayet veya sorunlarınızı iletebilir, çözüm konularında destek alabilirsiniz. Aynı zamanda online olarak ta başvuru yapılabilir. Bu işlem merkezleri Ankara’da 5 farklı merkezde hizmet vermeye başladı. İşte o merkezler ve adresleri;

Kızılay Kart İşlem Merkezi: Kızılay İstasyon içi, Hürriyet Meydanı Güzergahı No:1/99 Çankaya / Ankara

Beşevler Kart İşlem Merkezi: Beşevler İstasyon içi, Kümeevler Güzergahı No:8 Çankaya / Ankara

EGO İşlem Merkezi: Emniyet Mah. Hipodrom Cad. No:5 A Blok Yenimahalle / Ankara

Dikimevi Mobil İşlem Merkezi: Dikimevi İstasyonu Cemal Gürsel Cad. Çıkışı (Kart İşlem Merkezi)

Akköprü İşlem Merkezi: Akköprü İstasyonu Emniyet Çıkışı (Kart İşlem Merkezi)

Online Başvuru sayesinde işlem merkezlerine gitmeye gerek kalmadan kolayca Öğrenci, Öğretmen ve 65 Yaş Kart başvurusu yapabilir, kartınızı kargo ile adresinizden teslim alabilirsiniz. 

Ankara Kart TL Yükleme ve Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kartınıza TL yüklemenin birkaç farklı alternatifi bulunur. Gişelerden, bayilerden, Smart veya MiniBanko cihazlarından para yükleyebileceğiniz gibi online olarak ta kartınıza bakiye yükleyebilir ve bakiyenizi kontrol edebilirsiniz. Online yükleme yapma sayfasına gitmek için tıklayın.

Ankara Kart İçin Online Yapılabilecek İşlemler

Online işlemler AnkaraKart.com.tr altında, hem komisyonsuz online bakiye yükleyebileceğiniz, kart hareketlerini görüntüleyebileceğiniz, Serbest ve İndirimli kart başvurularınız için e-randevu alabileceğiniz, hem de mevcut Tam AnkaraKart’ınızın çalınma veya kaybolma riskine karşılık kişiselleştirme işlemlerini yapabileceğiz bir bölümdür.

Online işlemler ile istediğiniz AnkaraKart’a para yüklemesi yapabilir ve size sunulan özel avantajları öğrenebilirsiniz.

Öğrenci kartınıza online abonman yüklemesi yapabilirsiniz.

Tam AnkaraKart Tanımlama ve Kişiselleştirme

Online işlemlerde açtığınız hesabınıza AnkaraKart’ınızı tanımlayarak birçok işlemi bu bölümden yapabilir, kartınıza ilişkin hareketleri inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem ile Tam AnkaraKart’ınızın çalınma veya kaybolma durumlarında kartınızda kalan bakiyeyi yeni Tam AnkaraKart’ınıza yükleyebilirsiniz.

Dolum ve Satış Bayileri İçin Tıklayın.

İstanbulkart başvurusunun nasıl yapılacağını, ulaşım ücretleri ve diğer detayları için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu