Ulaşım

2024 Köprü Geçiş Ücreti

Köprü Geçiş Ücreti

Ülkemizde ulaşım açısından önemli bir paya sahip olan köprüler 2024 güncel fiyatları ile geçiş imkanına devam ediyor. Bu köprülere kullanan ya da kullanmak isteyenlerde 2024 köprü geçiş ücretini araştırmaya devam ediyor. Peki köprü geçiş ücretleri ne kadar? Osmangazi köprüsü geçiş ücreti ne kadar? Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücreti ne kadar? Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti ne kadar? 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ücreti ne kadar? Çanakkale Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

kopru
Köprü geçiş ücreti

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul Boğazı’nda bulunan bir köprüdür. Türkiye’nin İstanbul şehrinde yer alan köprü, Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlamaktadır. İstanbul’un önemli ulaşım hatlarından biri olan bu köprü, şehir içi trafiğin rahatlaması ve ulaşımın kolaylaşması amacıyla inşa edilmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 1988 yılında tamamlanmıştır ve açılışını o dönemin cumhurbaşkanı Turgut Özal yapmıştır. Köprü, Boğaziçi Köprüsü’nden sonra İstanbul’daki ikinci köprü olma özelliğini taşımaktadır. Toplam uzunluğu yaklaşık 1.510 metredir ve ayakta duran kulelerinin yüksekliği 105 metredir. Yol trafiği için 3 şeritli gidiş ve 3 şeritli geliş olmak üzere toplam 6 şeritli bir yapıya sahiptir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, İstanbul’un ana ulaşım hatlarından biri olarak her gün binlerce aracın geçişine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’un trafiğini rahatlatması ve boğazı geçen araçların sayısını artırması nedeniyle büyük bir öneme sahiptir. Ayrıca, köprünün büyük bir kısmı Marmara Denizi’ne doğru açılarak geçtiği için, köprüden geçenlerin muhteşem bir İstanbul manzarası eşliğinde seyahat etmelerine olanak sağlar.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen ve görülmeye değer bir yapıdır. Köprünün yürüyüş ve bisiklet yolları da bulunmaktadır, bu nedenle insanlar hem ulaşım amaçlı hem de boğazın güzelliğini seyretmek için köprüyü tercih etmektedirler.

2024
Köprü geçiş ücreti

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücreti

SınıfAraç TipiKöprü Geçiş Ücreti
1AKS ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK İKİ AKSLI ARAÇLAR 8,25 TL
2AKS ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ İKİ AKSLI ARAÇLAR10,75 TL
33 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR23,25 TL
44 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR46,00 TL
56 VE YUKARI AKSLI ARAÇLAR61,00 TL
6MOTOSİKLETLER 3,25 TL
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Geçiş Ücreti

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

15 Temmuz Şehitler Köprüsü (eski adıyla Boğaziçi Köprüsü), İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarını birbirine bağlayan bir köprüdür. Köprünün ismi, 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye’de gerçekleşen hain darbe girişimi sırasında hayatını kaybeden şehitler anısına verilmiştir.

Boğaziçi Köprüsü, 1973 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. İnşaatı sırasında önde gelen mühendisler ve mimarlar tarafından tasarlanmış ve o dönemde Türkiye’nin en uzun asma köprüsü unvanını taşımıştır. Toplam uzunluğu 1.560 metredir ve köprünün ortasında asılı duran kulelerin yüksekliği 165 metredir.

Köprü, İstanbul trafiğini rahatlatmak ve ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla inşa edilmiştir. İstanbul Boğazı’ndaki ana geçiş noktalarından biridir ve her gün binlerce aracın geçişine olanak sağlamaktadır. Köprünün üst katında karayolu, alt katında ise demiryolu bulunmaktadır. İki yönlü olarak kullanılan köprüde her yönde 4 şeritli yol bulunmaktadır.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Geçiş Ücreti

SınıfAraç TipiKöprü Geçiş Ücreti
1AKS ARALIĞI 3.20 m’DEN KÜÇÜK İKİ AKSLI ARAÇLAR 8,25 TL
2AKS ARALIĞI 3.20 m VE 3.20 m.’DEN BÜYÜK UKOME KARARI GEREĞİNCE GEÇEBİLEN VE GEÇEMEYEN HER TÜRLÜ İKİ AKSLI ARAÇLAR10,75 TL
33 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR23,25 TL
44 VE 5 AKSLI HER TÜRLÜ ARAÇLAR46,00 TL
56 VE YUKARI AKSLI ARAÇLAR61,00 TL
6MOTOSİKLETLER 3,25 TL
15 Temmuz Şehitler Köprüsü Geçiş Ücreti

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul Boğazı’nda yer alan bir köprüdür. Türkiye’nin İstanbul şehrine bağlı Sarıyer ilçesi ile Beykoz ilçesi arasında konumlanmıştır. Köprünün ismi, Osmanlı İmparatoru Yavuz Sultan Selim’e atfen verilmiştir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos 2016 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir. Toplam uzunluğu 2.164 metredir ve bu özelliğiyle dünyanın en uzun asma köprüsüdür. Köprünün ana kuleleri 322 metreye ulaşan yükseklikleriyle dikkat çeker. Ayrıca, köprünün tabliye yolu üzerinde her iki yönde de 3 şeritli karayolu bulunmaktadır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, İstanbul trafiğini rahatlatma ve ulaşımı kolaylaştırma amacıyla inşa edilmiştir. İstanbul Boğazı’ndaki ikinci köprü olma özelliğini taşır ve köprüden geçen araçlar için önemli bir geçiş noktasıdır. Köprü aynı zamanda İstanbul-İzmir Otoyolu’nun bir parçasıdır ve Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak İstanbul ile diğer bölgeler arasındaki ulaşımı hızlandırmaktadır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücreti

Araç SınıfıYavuz Sultan Selim Köprüsü Ücret Tarifesi
119,00 TL
225,00 TL
346,50 TL
4118,50 TL
5147,50 TL
613,00 TL
Yavuz Sultan Selim Köprüsü Geçiş Ücreti

Osmangazi Köprüsü

Osmangazi Köprüsü, Türkiye’nin İzmit Körfezi üzerinde yer alan bir köprüdür. İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşımı hızlandırmak ve kolaylaştırmak amacıyla inşa edilmiştir. Köprünün ismi, Osmanlı İmparatoru I. Osmangazi’ye atfen verilmiştir.

Osmangazi Köprüsü, Türkiye’nin en uzun asma köprüsüdür. Toplam uzunluğu 2.682 metredir ve Türk mühendisler tarafından tasarlanmıştır. Köprünün iki ana kulesi 234 metreye kadar yükselir ve bu özelliğiyle dünyanın en yüksek köprü kuleleri arasında yer alır. Köprünün tabliye yolu üzerinde her iki yönde de 3 şeritli karayolu bulunmaktadır.

Osmangazi Köprüsü, 2016 yılında tamamlanarak hizmete girmiştir. İstanbul-İzmir Otoyolu’nun bir parçası olarak İstanbul ile İzmir arasındaki seyahat süresini büyük ölçüde kısaltmıştır. Köprü, Türkiye’nin batı ve doğu bölgeleri arasındaki ulaşımı kolaylaştırması, trafiği rahatlatması ve ekonomik açıdan önemli bir bağlantı sağlaması nedeniyle büyük bir altyapı projesi olarak kabul edilmektedir.

Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti

Araç SınıfıOsman Gazi Köprüsü Ücret Tarifesi
1200,00 TL
2250,00 TL
3450,00 TL
4500,00 TL
5950,00 TL
650,00 TL
Osmangazi Köprüsü Geçiş Ücreti

Çanakkale Köprüsü

Çanakkale Köprüsü, Türkiye’nin Marmara Denizi’nde Çanakkale Boğazı üzerinde yer alan bir köprüdür. İstanbul ve İzmir arasındaki seyahati kısaltmak ve ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla inşa edilmektedir. Köprünün inşası, Türkiye’nin büyük ölçekli altyapı projelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Çanakkale Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü adıyla da bilinir ve adını Çanakkale Savaşları’nın yüzüncü yılı anısına almıştır. Proje, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayacak ve Türkiye’nin en uzun asma köprüsü olacak şekilde planlanmıştır.

Köprünün toplam uzunluğu 4.608 metredir ve bu özelliğiyle dünyanın en uzun asma köprüleri arasında yer alacaktır. Köprü, 2 ana kuleden desteklenen bir tabliye yolu üzerinde inşa edilmektedir. Her iki yönde de 3 şeritli karayolu ile birlikte tren yoluna da sahip olacaktır.

Çanakkale Köprüsü’nün inşası, 2017 yılında başlamıştır ve 2022 tarihinde tamamlanmıştır. Köprü tamamlandığında İstanbul-İzmir Otoyolu’na entegre edilecek ve İstanbul ile İzmir arasındaki seyahat süresini büyük ölçüde kısaltmıştır. Aynı zamanda, Marmara Bölgesi’nden Ege Bölgesi’ne ve Anadolu’nun diğer bölgelerine daha hızlı ve etkin bir ulaşım imkanı sağlamıştır.

Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücreti

Araç SınıfıÇanakkale Köprüsü Ücret Tarifesi
1184,50 TL
2295,00 TL
3350,00 TL
4464,50 TL
5585,20 TL
6129,00 TL
Çanakkale Köprüsü Geçiş Ücreti

Not: Yukarıda yer alan fiyatlar son güncellenen rakamlardır.

2024 Vivense koltuk takımı fiyatları için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu