Gıda Fiyatları

2024 Yumurta Fiyatları, Küçük, Orta, Büyük Boy Yumurta

2024 yılında fiyat değişikliği gören ürünlerden bir tanesi de yumurta fiyatları oldu. Küçük, orta ve büyük boy yumurtalar ne kadar oldu? Yumurta fiyatı neye göre belirleniyor? Güncel yumurta fiyatları ne kadar oldu? Yumurtanın faydaları nelerdir?

Yumurta Nedir?

Tavuk yumurtası, tavukların üreme sistemi tarafından üretilen bir besindir ve insanlar tarafından besin olarak tüketilir. Tavuk yumurtaları, diğer yumurta türleri gibi yüksek miktarda protein ve besin öğeleri içerir.

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Hayvansal gıda ürünlerinden olan yumurta, protein, mineral ve vitamin kaynağı açısından oldukça zengin bir üründür. Farklı pişirme teknikleri ile özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan yumurtalar, uzmanlar tarafından sıklıkla önerilen besinlerden bir tanesidir. Yumurta fiyatlarını araştırmadan önce faydaları hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. İşte yumurtanın faydalarından bazıları;

Yüksek protein içeriği: Tavuk yumurtası, yüksek kaliteli protein kaynağıdır ve kas gelişimine yardımcı olabilir. Ayrıca tokluk hissini artırarak açlık hissini azaltabilir.

Vitamin ve mineral kaynağı: Tavuk yumurtası, demir, çinko, B vitaminleri, E vitamini ve D vitamini gibi birçok besin öğesi içerir. Bu besinler vücudunuzun sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir.

Kolesterol kontrolü: Tavuk yumurtası, düşük kolesterol içeriği ile kalp sağlığı için faydalı olabilir. Ancak, yumurtanın sarısında kolesterol bulunur, bu nedenle tüketim miktarı sınırlı tutulmalıdır.

Göz sağlığı: Tavuk yumurtası, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar içerir. Bu besinler göz sağlığı için faydalıdır ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarının riskini azaltabilir.

İyi bir enerji kaynağı: Tavuk yumurtası, enerji veren besin öğeleri içerir ve egzersiz öncesi veya sonrası yenilerek kasların iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Tavuk yumurtalarının tüketimi, kişinin beslenme ihtiyaçlarına ve sağlık durumuna bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak tavuk yumurtası sağlıklı bir besin kaynağıdır ve dengeli bir diyetin bir parçası olabilir.

yumurta
2024 Tavuk Yumurtası Fiyatları

Yumurta Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Yumurta fiyatları, çeşitli faktörler göz önüne alınarak belirlenir. Fiyatların belirlenmesine en etkili unsurların başında fiyat politikaları gelmektedir. Örneğin yem, nakliye v.b. şartlar, tavuk yumurtasının belirlenmesinde en önemli unsurlardır.

Bununla beraber Pazar payı içerisindeki yeri yumurta fiyatlarını belirleyen diğer önemli bir etkendir. İthalat ve ihracat dengesi, üretim bolluğu, diğer maliyetlerde ele alınarak yumurta fiyatları belirlenmektedir

yumurta-fiyati

Yumurtaya Zam Gelecek Mi?

Yumurta fiyatları, sürekli fiyat değişikliği gösteren besin maddelerinden bir tanesidir. Kimi zaman zam gelen yumurtalar, kimi zaman da indirimlerle karşımıza çıkıyor. Bir dönem çok düşük fiyatlara aldığımız yumurtayı, değişen şartlara ve ekonomik koşullara göre kimi zaman çok yüksek fiyatlara alabiliyoruz. Bu da demek oluyor ki yumurta fiyatlarına ilerleyen süreçlerde yeni zamların ya da yeni indirimlerin gelmesi kaçınılmaz bir durumdur.

2024 Yumurta Fiyatları

Yumurta fiyatları, birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Bunda çeşitli faktörler etkili olmaktadır. En önemli faktörlerin başında yumurtaların boyutu gelmektedir. Yumurtaların boyutları birbirinden farklı olabilmektedir. Gramajına göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Bu durumda yumurta fiyatlarının birbirinden farklı olmasına neden olmuştur.

Bir diğer faktörde yumurtaların organik olup olmadığıdır. Köy yumurtaları, organik yumurtalar, diğer yumurtalara göre daha yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bunda hem daha sağlıklı olması hem de lezzet olarak daha güzel olması etkili olmuştur.

Yumurta fiyatlarını belirleyen etkenlerden biri de taze oluşudur. Yumurta alırken mutlaka bu unsuru değerlendirmeye almak gerekiyor. Çünkü yumurta bozulabilen bir besin maddesi olduğu için belli bir süre içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Bu yüzden yumurtaları belirtilen tarihler arasında tüketmeli ve uygun şartlarda muhafaza etmek gereklidir.

Yumurtada sayı arttıkça da birim fiyat düşmektedir. Örneğin 10’lu veya 15’li yumurtalar,30’lu yumurtalara göre biraz daha yüksek fiyatlara satılabilmektedir.

2024 Yumurta Fiyatları

Fiyatlar marketlere, pazarlara ve alışveriş sitelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden sizlere ortalama fiyatlar üzerinden rakamlar sunmaya çalışacağız. Genel olarak 30’lu kolilerde yumurta alımı tercih edildiği için bizlerde 30’lu yumurtaların fiyatları üzerinden örnekler sunacağız.

Küçük Boy 30’lu Yumurta Ortalama Fiyatları: 50 TL ve 65 TL Arası

Orta Boy Yumurta Ortalama Fiyatları: 65 TL ve 80 TL Arası

Büyük Boy Yumurta Ortalama Fiyatları: 80 TL ve 100 TL arası değişebilmektedir.

2024 Tavuk fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu