Meslek Maaşları

2024 Bekçi Maaşları, Bekçi Başvuru Şartları

2024 Bekçi Maaşları Bekçi Başvuru Şartları

Çarşı ve mahalle bekçiliği için 2024 yılında da alımlar devam ediyor. Peki 2024 yılında bekçi maaşları ne kadar oldu? Bekçi olma şartları nelerdir? Kimler bekçi olabilir? Lise mezunu bekçi maaşları be kadar oldu?

Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kimdir Ne İş Yapar

Çarşı ve mahalle bekçisi, Türkiye’de emniyet teşkilatına bağlı olarak görev yapan resmi bir güvenlik personelidir. 2016 yılında yapılan düzenlemelerle göreve başlayan çarşı ve mahalle bekçileri, halkın güvenliğini sağlamak, suçları önlemek ve asayişi korumak gibi görevleri yerine getirir.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin görevleri şunları içerebilir:

Asayiş ve Güvenlik: Çarşı ve mahalle bekçileri, görev yaptıkları bölgelerde asayişi ve güvenliği sağlamak için çalışırlar. Sokaklarda devriye gezer, huzur bozucu davranışlara müdahale eder ve suç işlenmesini önlemek amacıyla tedbirler alır.

İhbarlara Müdahale: Vatandaşların şikayet veya ihbarları üzerine çarşı ve mahalle bekçileri, olay yerine giderek gerekli müdahaleleri yapar. Hırsızlık, kavga, gürültü gibi durumları önlemek veya durdurmak için hızlı bir şekilde harekete geçerler.

Gece Nöbetleri: Çarşı ve mahalle bekçileri, gece saatlerinde görev yaparlar. Gece nöbetlerinde sokaklarda devriye gezer, aydınlatma eksikliklerini tespit eder ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için çalışır.

Toplumla İletişim: Çarşı ve mahalle bekçileri, vatandaşlarla sıkı iletişim kurarlar. Vatandaşların sorunlarını dinler, yardımcı olurlar ve güvenlikle ilgili konularda bilgilendirme yaparlar.

Çarşı ve mahalle bekçileri, polis ve diğer güvenlik birimleriyle koordineli olarak çalışır ve yerel yönetimlerin talimatlarına uyarlar. Görevlerini yasalar ve yetki çerçevesinde yerine getirirler. Amacı, toplum düzenini korumak, suçları önlemek ve vatandaşların güvenliğini sağlamaktır.

2024-2024-Bekci-Maaslari
Bekçi Maaşları

2024 Bekçi Olma Şartları Nelerdir?

2024 bekçi maaşlarını görmeden önce bekçi olmak için hangi şartlara sahip olmak gerektiğini bilmek gerekmektedir. İşte 2024 Çarşı ve Mahalle Bekçisi olma şartları;

a)    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b)    En az lise veya dengi okul mezunu olmak, 
c)    En az 167 cm boyunda olmak, 
d)    Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. 
e)    Başvuru yaptığı il sınırları içerisinde ön başvuruların son günü (03 Şubat 2024) itibarıyla son bir yıl veya daha fazla süredir ikamet ediyor olmak,
f)    Ön başvuruların son günü (03 Şubat 2024) itibarıyla askerlik ödevini bitirmiş olmak, 
g)    18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18.01.2005 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18.01.1993 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak, 
h)    Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
i)    Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
j)    Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak,
k)    Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
l)    Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
m)    Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
n)    Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
o)    Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
p)    Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
r) Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
s) Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
t) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

UYARI: ŞEHİT VEYA VAZİFE MALULÜ OLANLARIN, EŞ VEYA ÇOCUKLARI SINAV ÜCRETİ YATIRMAYACAKTIR.

2024-Bekci-Maaslari
2024 Bekçi Maaşları

2024 Çarşı ve Mahalle Bekçisi Maaşları

Çarşı ve mahalle bekçisi maaşları çeşitli şartlara göre değişebilmektedir. Kıdem, eş, çocuk gibi durumlar maaşların değişiklik göstermesinde etkili olmuştur. Ancak yeni başlayan bir lise mezunu bekçi maaşları ortalama 15 bin TL civarında olmaktadır.

2024 zabıta maaşları için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu