Meslek Maaşları

2024 Zabıta Maaşları, Lise Mezunu Zabıta Maaşları

2024 Zabıta Maaşları Lise Mezunu Zabıta Maaşları

Meslek maaşları konularımız ile sizlerleyiz. 2024 yılında zabıta maaşlarının ne kadar olduğu çokça merak edilen konulardan bir tanesi olmuştur. Zabıta olmak isteyenler, ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor. Lise mezunu zabıta maaşları ne kadar oldu? Kimler zabıta olur? Zabıta ne iş yapar? Üniversite mezunu zabıta maaşları ne kadar oldu?

Zabıta Kimdir Ne İş Yapar?

Zabıta, genel olarak yerel yönetimlerde görev yapan resmi bir kurum veya kuruluşu ifade eder. Zabıta, belediyelerin bir parçası olarak, kamu düzeni, güvenlik ve toplum düzeninin sağlanması gibi görevleri yerine getirir.

Zabıta ekipleri, belediyelerin yetki alanına giren birçok konuda faaliyet gösterir. Bu faaliyetler arasında aşağıdakiler yer alabilir:

Kamu Düzeni ve Güvenliği: Zabıta, kamu düzenini ve güvenliğini sağlamak için görev yapar. Bu kapsamda sokaklarda genel güvenliği sağlama, trafik düzenini denetleme, park ihlalleriyle ilgilenme gibi faaliyetlerde bulunurlar.

Trafik Denetimi: Zabıta ekipleri, trafik kurallarının uygulanmasını sağlamak için trafik denetimleri yapar. Park yasağı, park yerlerinin kullanımı, trafik levhalarına uyulması gibi konularda denetimler gerçekleştirirler.

İşyeri Denetimleri: Zabıta, belediyenin yetki ve sorumluluğu altında olan iş yerlerini denetler. Ruhsat işlemleri, hijyen kuralları, iş yeri açılış saatlerine uyulması gibi konuları kontrol ederler.

Pazar Yeri Denetimi: Zabıta ekipleri, açık pazar yerlerinde satış yapan esnafları denetler. Gıda güvenliği, fiyat etiketi kontrolü, hijyen kuralları gibi konular üzerinde gözetim yaparlar.

Toplumsal Düzeni Sağlama: Zabıta, toplum düzenini korumak ve rahatsızlık veren durumlarla mücadele etmek için çalışır. Gürültü, sokak hayvanlarının kontrolü, dilencilik gibi durumları denetler ve gerekli önlemleri alır.

Zabıta, yerel yönetimlerde vatandaşların güvenliğini ve refahını sağlamak için önemli bir rol oynar. Görevleri, belediyenin yetki alanına ve ülkenin kanunlarına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Zabita-Maaslari
Zabıta Maaşları

Zabıta Olma Şartları Nelerdir?

Zabıta olmak için belli bazı şartlar bulunmaktadır. Hem kadın hem de erkek adaylara yönelik zabıta memuru kadrosu açılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz?

– Mezuniyet Şartı (Lise, ön lisans ve lisans mezunları) Her mezuniyet için ayrı ayrı kadrolar açılmaktadır.

– İlan edilen memur kadrolarına atanmak için başvuracak adayların, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 40 ncı maddesi ile 48 nci maddesinin (A) fıkrasında belirtilen aşağıdaki genel şartlara sahip olmaları gerekmektedir.

– Türk vatandaşı olmak,

– Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

– Türk Ceza Kanununun 53 ncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

– Erkek adaylar için askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

– Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel engeli bulunmamak,

– Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerle çıkarılmış olmamak.

– Zabıta memuru kadrolarına başvuracaklar için; 657 sayılı Kanunun 48’inci Maddesi’nin (A) fıkrasında belirtilen şartların yanı sıra Belediye Zabıta Yönetmeliği’nin 13/A maddesinde yer alan özel şartlara göre zabıta memuru kadrolarına başvuru yapılabilmesi için; tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1,67 metre, kadınlarda en az 1,60 metre boyunda olmak 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (±) 10 kg. dan fazla fark olmamak. Boy ve kilo tespitleri Belediyemizce yapılacaktır.

– Zabıta Memuru kadrosu için; Sınavın yapılacağı tarihte 30 yaşını doldurmamış olmak.

– İlgili KPSS puan türünden yeterli puanı almak

– Açılacak kadrolarda belirtilen özel şartları taşımak

2024-Zabita-Maaslari
Zabıta Maaşları

2024 Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu?

Zabıta memuru maaşları her yıl düzenli olarak memur maaşları doğrultusunda artırılmaktadır. Genelde yılda iki kez zam gelen maaşlara 2024 yılındaki son düzenlemeden sonra yeniden zam geldi. eğitim durumu, kademe, derece ve rütbe, maaşlara doğrudan yansıyan faktörlerdir. Bununla beraber eş durumu, çocuk sayısı gibi durumlarda maaşlara etki eden durumlardı. İşte 2024 zabıta maaşlar;

YılStatüMaaşlar
2024Yeni Başlayan10.920 TL
2024Ön Lisans Mezunu11.960 TL
2024Lisans Mezunu13.000 TL
2024Kadrolu13.000 TL
2024Zabıta Müdürü14.300 TL
2024Emekli Zabıta9.750 TL
2024 Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu?

2024 Pasaport fiyatları için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu