Diğer Fiyatlar

2024 Pasaport Fiyatları, Pasaport Harç ve Defter Bedeli

2024 Pasaport Fiyatları Pasaport Harç Ücretleri

Yurtdışı seyahatlerinde kullanılmak üzere gerekli olan pasaport ile ilgili bu yazımızda sizlerle beraber olacağız. Pasaport ile ilgili en çok merak edilen konuların başında 2024 pasaport fiyatları gelmektedir. Bununla beraber pasaport harç ücretleri de çokça merak edilen konulardan bir tanesi olmuştur. Peki nedir pasaport? Nasıl alınır? Pasaport fiyatları ne kadar oldu? Pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Pasaport Nedir?

Pasaport, bir ülkenin vatandaşlarının uluslararası seyahatlerde kimlik ve vatandaşlık durumlarını kanıtlamak için kullandıkları resmi bir belgedir. Pasaportlar genellikle devlet tarafından verilir ve sahibinin kimliğini doğrulayan bilgileri içerir.

Pasaportlar genellikle şu bilgileri içerir:

Pasaport sahibinin adı, doğum tarihi, cinsiyeti ve fotoğrafı gibi kişisel bilgiler.

Pasaportun verildiği ülke ve pasaportun geçerlilik süresi.

Pasaportun sahibinin vatandaşı olduğu ülkenin sembol ve amblemleri.

Pasaportun sahibinin imzası ve bazen parmak izi gibi kimlik doğrulama yöntemlerinin bulunduğu sayfalar.

Pasaportlar, uluslararası seyahatlerde giriş ve çıkış işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılır. Bir ülkeden diğerine seyahat ederken, sınır kontrollerinde pasaportunuzun yetkililer tarafından incelenmesi ve gerekli onayların alınması gerekmektedir. Pasaportlar ayrıca vize başvurularında da önemli bir rol oynar. Bir ülkeye seyahat etmek için bazı durumlarda vize almanız gerekebilir ve vize, pasaportunuzda yer alır.

Pasaportlar uluslararası anlaşmalar ve her ülkenin kendi yasaları çerçevesinde düzenlenir. Pasaportlar genellikle seyahat amaçlı kullanılsa da, bazı ülkelerde kimlik belgesi olarak da kabul edilebilir. Pasaportun kaybedilmesi veya çalınması durumunda, pasaport sahibi genellikle pasaportu hemen yetkililere bildirmeli ve yeni bir pasaport başvurusunda bulunmalıdır.

Pasaportlar, farklı süre dilimleri için alınabiliyor. En düşük 6 aylık süresi olan pasaportlarda en yüksek süre 10 yıldır. Pasaport fiyatları da süreye göre değişmektedir. Süre dolduktan sonra yenilemek gerekiyor. Süre uzatımı pasaportlarda yapılmamaktadır, her pasaportun süresi bittiğinde yeni pasaport düzenlenmektedir.

Pasaport-Fiyatlari-1
Pasaport Fiyatları

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

6 çeşit pasaport, farklı özelliklere sahip olarak verilmektedir. Herkes istediği pasaport çeşidine başvuru yapamaz. Bunu için şartların uygun olması gerekiyor. İşte pasaport çeşitleri?

• Umuma Mahsus Pasaport ( bordo renkte)

• Hususi Damgalı Pasaport (yeşil renkte) • Hizmet Damgalı Pasaport (gri renkte)

• Diplomatik Pasaport ( siyah renkte) (Dışişleri Bakanlığınca verilmektedir.)

• Geçici Pasaport (Pembe renkte) (Dış Temsilciliklerce verilmektedir.)

• Yabancılara Mahsus Pasaport (Göç İdaresi Genel Müdürlüğünce verilmektedir.)

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Olan Belgeler

Ülkemizde en çok kullanılan pasaport çeşidi olan umumi, yani vatandaş olan herkesin kullanabileceği pasaport başvurusu için bazı belgeler gereklidir. İşte o belgeler;

• T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya geçici kimlik belgesi,

• Son altı ayda çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf,

• Yasal temsilcilerin başvuru merkezinde hazır bulunmamaları halinde; kısıtlı veya ergin olmayan kişiler için muvafakatname,

• Öğrencilerin harçsız pasaport başvurularında; “Öğrenci Belgesi” (Başvuru esnasında sistemde öğrencilik durumunun doğrulanması halinde belge talep edilmeyecektir.)

• Başvuru öncesinde pasaport defter ve harç bedelinin ödenmesi (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvuru esnasında ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

• Eski pasaport (Daha önceden alınmış ve iptali yapılmamış pasaportların başvuruda getirilmesi gerekmektedir.)

pasaport
2024 Pasaport Fiyatları

Pasaport Defter ve Harç Ücretleri

2024 pasaport fiyatları belli oldu. pasaport alabilmek için belli ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretlerin içinde harç ücreti ve defter bedeli gelmektedir. İşte 2024 pasaport harç ücretleri ve pasaport defter ücretleri

SüreHarçDefterToplam
6 ay689,70 TL501,00 TL1.190,70 TL
1 yıl1.008,30 TL501,00 TL1.509,30 TL
2 yıl1.646,10 TL501,00 TL2.147,10 TL
3 yıl2.338,50 TL501,00 TL2.839,50 TL
4-10 yıl3.295,50 TL501,00 TL3.796,50 TL
Pasaport Defter ve Harç Ücretleri

Not: Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar harç bedelinden muaftır.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

2024 pasaport başvurusu nasıl yapılır? Pasaport fiyatları ile beraber bilinmesi gereken konulardan bir tanesi de başvuruların nasıl yapılacağı konusudur.

Pasaport başvurusu, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü https://randevu.nvi.gov.tr internet adresi üzerinden ya da Çağrı Merkezinden (Alo 199) randevu alınarak yurt içinde, hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerine, umuma mahsus pasaportlar için ise İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır.

Pasaport fiyatları Nereye Ödenir?

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

Pasaportun Kaybedilmesi Halinde Neler Yapılmalıdır?

Yurtiçinde İl veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine, yurtdışında ise dış temsilciliklere bildirimde bulunulması gerekmektedir.

2024 doğalgaz fiyatları için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu