Gıda Fiyatları

2024 Peynir Fiyatları, Beyaz Peynir Fiyatları

2024 Peynir Fiyatları

Kahvaltılıkların vazgeçilmezi peynir ile karşınızdayız. 2024 peynir fiyatları ne kadar oldu. Beyaz peynir fiyatları ne kadar? Hangi markette peynir çeşitleri neler? Peynir çeşitleri nelerdir?

Peynir Nedir?

Peynir, sütün mayalanması ve pıhtılaşmasıyla elde edilen bir süt ürünüdür. Genellikle inek, keçi, koyun veya manda sütünden yapılır. Peynir yapımı, sütün önce pastörize edilmesi veya pıhtılaştırıcı enzimler veya asitler kullanılarak pıhtılaştırılmasıyla başlar. Pıhtılaşan süt, peynir altı suyu (serum) ve peynir kütleleri olarak ayrılır.

Peynirin farklı çeşitleri ve tatları bulunur ve bu, kullanılan sütün çeşidine, pıhtılaştırma yöntemine, mayalama süresine, peynirin olgunlaşma süresine ve başka faktörlere bağlı olarak değişir. Peynir, çeşitli şekil ve boyutlarda olabilir, bazıları küçük parçalar halinde kesilebilirken diğerleri tekerlek veya blok şeklinde olabilir.

Peynir, besleyici değerleri yüksek bir gıdadır. İyi bir protein, yağ, kalsiyum, fosfor, selenyum ve B vitaminleri kaynağıdır. Ayrıca, peynir, farklı aromalar ve dokular sunarak birçok yemek ve atıştırmalık için kullanılabilir. Salatalarda, sandviçlerde, pizzalarda, makarnalarda ve çeşitli yemeklerde kullanılan yaygın bir malzemedir. Peynir, dünya genelinde farklı kültürlerde önemli bir rol oynamaktadır ve pek çok ülkede popüler bir gıda maddesidir.

2024-Peynir-Fiyatlari
2024 Beyaz Peynir Fiyatları

Peynir Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde peynir çeşitliliği farklılık gösterebilmektedir. Sofraları süsleyen peynir çeşitleri oldukça seçenek sunmaktadır. Yöresel peynirlerin yanında klasik, ülke genelinde kullanılan peynir çeşitleri bulunmaktadır. İşte o çeşitler;

Beyaz Peynir

Genellikle Türkiye, Yunanistan, Balkanlar ve Orta Doğu gibi bölgelerde yaygın olarak tüketilen bir peynir çeşididir. İsmi beyaz renkte olmasından gelir ve genellikle tuzlu bir tadı vardır.

Beyaz peynir, inek, keçi veya koyun sütünden yapılabilir. Taze olarak tüketilebileceği gibi bir süre bekletilerek daha sert ve yoğun bir kıvama da ulaşabilir. Genellikle tuzlu su veya salamura içinde saklanır ve tuzlu tadı bu işlemle elde edilir.

Kaşar Peynir

Kaşar peynir, Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan bir peynir çeşididir. Kahvaltılarda, tostlarda, sandviçlerde, pizzalarda ve çeşitli yemeklerde sıklıkla tercih edilir.

Süzme Peynir

Süzme peynir, sütün süzülerek yapılan yoğun ve kremamsı bir peynir çeşididir. Sütün mayalanması ve ardından süzülmesiyle elde edilir. Genellikle inek, keçi veya koyun sütünden yapılabilir.

Dil Peyniri

Dil peyniri, özellikle Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan bir peynir çeşididir. Adını, kesildiğinde dil şeklini andıran dilimler halinde satılmasından almıştır.

Bunlar dışında ülkemizde kahvaltılar ve kahvaltı dışında farklı yemeklerde kullanılan peynir çeşitleri bulunmaktadır. İşte o peynir çeşitlerinden bazıları;

– İnek Peyniri

– Çeçil Peyniri

– Burgu Peynir

– Labne Peynir

– Hellim Peynir

– Ezine Peyniri

– Lor Peynir

– Yeni Kaşar

– Eski Kaşar

– Tulum Peyniri

– Krem Peynir

peynir
2024 peynir fiyatları

Peynir Fiyatları

Ülkemizde peynir fiyatlarının belirlenmesinde bazı faktörler etkili olmakta ve öne çıkmaktadır. Peynir fiyatları belirlenirken en fazla öne çıkan faktör peynir çeşididir. Peynirler, çeşitlerine göre farklı şekillerde fiyatlandırılmaktadır. Bunlarda kullanılan süt oranları ve sütün kalitesi etkili olmaktadır. Bununla beraber gördüğü işlemde fiyatları belirlemede etkili olmaktadır.

Peynir fiyatlarını etkileyen diğer faktörlerden bir tanesi de ekonomik gelişmelerdir. Nakliye fiyatlarının artması, yem fiyatlarının artması gibi etkenler peynirlerde uygulanan fiyatlarında değişmesine etki edebiliyor.

Peynirler, markasına ve kalitesine göre farklı şekillerde fiyatlandırılabilmektedir. Bizlerde bir ürüne bağlı kalmadan ortalama fiyatları sizlere sunmaya çalışacağız.

Beyaz Peynir Kilogram: 100 TL – 140 TL arası

İnek Peyniri Kilogram: 150 TL – 200 TL arası

Süzme Peynir Kilogram: 90 TL -130 TL arası

Dil Peyniri kilogram: 150 TL – 250 TL arası

Çeçil Peyniri Kilogram: 200 TL – 300 TL arası

Lor Peynir: 40 TL – 70 TL arası

Kaşar Peynir Kilogram: 100 – 180 TL arası

Hellim Peyniri Kilogram: 150 TL  – 220 TL Arası

Eski Kaşar Kilogram: 200 TL – 300 TL arası

Labne Peynir Kilogram: 100 TL – 150 TL arası

Not: fiyatlar arasında geniş bir rakamın olmasının nedeni markalar arası fiyat seçeneklerinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bu da farklı fiyatlarda aynı ürünün farklı markalarını alabileceğimizi göstermektedir.

Bunun yanında kimi zaman pazarlarda ve mandıralarda daha uygun ve daha lezzetli peynir çeşitleri de bulmak mümkün olabiliyor.

Ayrıca fiyatların farklılık göstermesinde ürünlerin satıldığı marketlerinde rolü büyüktür. Marketlere göre fiyatlar farklılık gösterebilmektedir.

2024 Tereyağı Fiyatları için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu