Diğer Fiyatlar

Bursakart Başvurusu Nasıl Yapılır? Bakiye Sorgulama, TL Yükleme, Kart Ofisleri

Bursa’da şehir içi ulaşımdan yararlanmak isteyenlerin araştırdığı Bursakart başvurusu nasıl yapılır konusu ile beraberiz. Bununla beraber bu kart ile ilgili farklı konular üzerinde durup siz değerli okurlarımızı bilgilendirmeye çalışacağız.

Peki bedir Bursakart? Bursa kart ulaşım ücretleri ne kadar? Bursa kart TL yüklemem nasıl yapılır? Bakiye sorgulama nasıl yapılır? Online işlemlerde neler var?

Bursakart Nedir?

Bursa’ da şehir içi ulaşımda kolaylıklar sağlayabilmek için uygulamaya alınan bir akıllı kart sistemidir. Bu kart sayesinde yoldular diledikleri yerlere rahatlıkla seyahat edebilecek, ulaşım ihtiyaçlarını kolaylıkla sağlayabilecektir. Limitler dahilinde dilediğiniz kadar bakiye yükleyebildiğiniz kartınızda abonman imkanıyla da indirimli seyahat etme fırsatı bulabileceksiniz.

Bursakart-Basvurusu-1
Bursakart Başvurusu

Bursakart Çeşitleri Nelerdir?

3 farklı bursa kart çeşidi bulunmaktadır. Bunlar farklı ayrıcalıklara sahiptir. Bunlar arasında indirimli kart, ücretsiz kart ve abonman kart tipleri var. Tabi birde tam kart var. Bu üç kart tipinden yararlanamayanların kullanabileceği bir kart çeşididir.

İndirimli Kart

Öğrenci, mezuna kalan öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstünün kullanabileceği kart çeşididir. Bunların yıllık vize bedeli öğrenci, öğretmen ve 60 yaş üstü için 45 TL olurken mezuna kalan öğrenci için bu bedel 80 TL’dir.

Ücretsiz Kart Tipleri

Bu karta sahip olanlar, yolculuklarını ücretsiz bir şekilde sürdürebilecektir. Bunlar arasında polis, jandarma personeli, sahil güvenlik, bekçi, zabıta, 65 yaş ve üstü, şehit yakını, gazi, gazi yakını, vazife malulü yakını, engelli, engelli refakatçisi, milli sporcu, basın mensubu ve muhtarlar yer almaktadır.

Abonman Kart Tipleri

Farklı abonman kart tiplerine sahip olarak farklı imkanlara sahip olmak mümkündür. Abonman kart tipleri arasında şu seçenekler yer almaktadır;

– Tam abonman kısa hat

– Tam abonman uzun hat

– İndirimli abonman kısa hat (Öğretmen ve 60 yaş üstü)

– İndirimli abonman uzun hat (Öğretmen ve 60 yaş üstü)

– Öğrenci abonman kısa hat

– Öğrenci abonman uzun hat

– Mezuna kalan Öğrenci abonman kısa hat

– Mezuna kalan Öğrenci abonman uzun hat

– Kurumsal abonman 60 biniş

– Kurumsal abonman 90 biniş

– Kurumsal abonman 110 biniş

Bursakart Ücreti

Bursa karta sahip olmak için bazı ücretlerin ödenmesi gerekmektedir. İndirimli kart için istenen kart bedeli 35 TL’dir. Ücretsiz kart içerisinde yer alan sahil güvenlik, engelli, engelli yakını, milli sporcu, basın mensubu ve muhtarlar için kart bedeli 35 TL olurken diğerleri içn kart bedeli yoktur.

Abonman Kart çeşitlerinde de istene kart bedeli 35 TL olarak belirtilmiştir.

Bursakart Ulaşım Ücretleri

Son güncellenen rakamlar sonrası ulaşım ücretlerinde değişiklikler yapıldı. Buna göre;

Kısa Hat Ücretleri;

Tam Ücret: 8,15 TL

İndirimli Ücret: 7,50 TL

Öğrenci Ücreti: 3,75 TL

Mezuna Kalan Öğrenci Ücreti: 5,75 TL

Uzun Hat Ücretleri;

Tam Ücret: 9,40 TL

İndirimli Ücret: 8,75 TL

Öğrenci Ücreti: 4,70 TL

Mezuna Kalan Öğrenci Ücreti: 6,60 TL

Bursaray Ücretleri;

Tam Ücret: 8,15 TL

İndirimli Ücret: 7,50 TL

Öğrenci Ücreti: 3,75 TL

Mezuna Kalan Öğrenci Ücreti: 5,75 TL

Bursakart TL Yükleme

Ulaşım kartınıza belirlenen dolum noktalarından ve online olarak TL yükleme imkanına sahipsiniz. Kart numarası, adınızı soyadınız, telefon numaralarınızı girerek TL yükleyebilirsiniz.

Online olarak Bursa Kart bakiye yüklemek için tıklayın.

Bakiye Sorgulama

Bakiye sorgulamanızı da tıpkı bakiye yükleme gibi online olarak yapma seçeneğine sahipsiniz.

Bursakart Başvurusu Nasıl Yapılır

İndirimli ve ücretsiz kartlardan yararlanmak isteyen vatandaşlar, istenilen evraklarla beraber aşağıda yer alan Bursa Kart ofislerine müracaat edebilecektir. İşte İstenilen Belgeler;

Öğrenci

– Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet güncel vesikalık fotoğraf

-Nüfus cüzdanı

-Örgün eğitim kurumlarında öğrenim gören ilk ve ortaöğretim öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği elektronik ortamda alınan verilerden T.C. Kimlik Numarasının sorgulanması

-Açık İlköğretim ve Lise öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol gereği elektronik ortamda alınan verilerden T.C. Kimlik Numarasının sorgulanması, SGK’da kaydı olmadığını gösterir belge

-Üniversite ve Yüksek Okul öğrencileri için ilgili döneme ait, son bir ay içinde alınmış öğrenci belgesi (Alınan öğrenci belgesinde öğrencilik durumunun aktif olması gerekmektedir.)

-Mesleki Eğitim Merkezi ile Olgunlaşma Enstitüsü ve telafi programlarının öğrencileri son bir ay içerisinde almış oldukları öğrenci belgeleri ile başvurmaları gerekmektedir.

-Açık Öğretim Lisesi ve Açık İlköğretim okullarında 13. Dönemi dolduranlar ile Anadolu Üniversitesinin iki yıllık bölümlerinde eğitim alanlar için 4 yılı, 4 yıllık bölümlerinde eğitim alanlar için 7 yılı aşanlar ve beklemeli öğrenciler, resmi kurum dışında kalan kurs öğrencileri indirim hakkından yararlanamazlar.

-SGK da aktif kaydı olmayan Açık İlköğretim, Açık Lise, Açık Öğretim Fakültesi ve YÖK kapsamındaki Üniversitelerin Yüksek Lisans ve Doktora programlarındaki öğrenciler ile şehrimizde eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler kullanabilirler.

Mezuna Kalan Öğrenci

– Üniversite sınavına girip o yıl kazanamayan bir sonraki yılın üniversite sınavına hazırlanan kanunen öğrenci olmayıp ancak üniversite sınavına dershaneye, kamu kurumlarının kurslarına giderek hazırlanan maksimum 1 yıl süreli Mezuna Kalan öğrenciler (Çalışmıyor olması koşulu ile) faydalanabilirler.

İstenilen Belgeler:
• Mezuniyet belgesi
• İlgili yılın üniversite sınavı giriş belgesi
• SGK tescil ve hizmet dökümü
• Daha önce alınmışsa Öğrenci Kartının iadesi
• Nüfus Cüzdanı
• Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet fotoğraf

Öğretmen

• Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf.
• Nüfus Cüzdanı.
• Kamu ve Özel, örgün İlk ve orta öğretim okullarında görevli öğretmenler: MEB Protokolü gereği TC sorgulaması, (e-belediye sistemine dahil)
• Üniversite ve Yüksek Okullardaki Akademik personel ( Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent, Öğretim Elemanı, Araştırma Görevlisi, Okutman, Uzman Çevirici ve Eğitim Öğretim Planlamacısı) için geçerli döneme ait belge veya bandrollü kimlik kartı
• Kamu Kurumlarında görev yapıp MEBBİS sisteminde öğretmen kaydı olmayan Ücretli Öğretmen, Usta Öğretici, Sözleşmeli Öğretmenler için; Görev Yeri Belgesi, Eğitim fakültesi mezuniyet belgesi bölüm mezunları için formasyon belgesi, Personel Hareket Onayı, usta öğretici sertifikası
Tüm protokoller Burulaş tarafından yapılır ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından sisteme atılır.

60 ve 65 Yaş Üstü

– Nüfus Cüzdanı

– Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet güncel vesikalık fotoğraf

Bursa Kart Ofisleri

Bursa Büyükşehir Belediyesi Tarafından kentin farklı noktalarında vatandaşların bu karta sahip olması, karta bakiye yüklemesi, bakiye sorgulaması yapması gibi hizmetlere ulaşabilmesi için kart ofisleri bulunmaktadır. İşte o ofisler ve adresleri;

Arabayatağı Seyahat Kartları Ofisi: Arabayatağı Mah. Ankara Cad.  Bursaraya Arabayatağı İstasyonu Yıldırım/ Bursa

Gemlik Seyahat Kartları Ofisi: Hisar Mah. Yener Sok. No:40/A (Gemlik Terminal) Gemlik/Bursa

Hamitler Seyahat Kartları Ofisi: Fethiye Mah. Sanayi Cad. Bursaray Hamitler Fethiye İstasyonu Nilüfer/Bursa

Karacabey Seyahat Kartları Ofisi: Tavşanlı Mah. 16700 Karacabey/Bursa

Mustafakemalpaşa Seyahat Kartları Ofisi: Hamzabey Mah. Pazaryeri Sok. No: 12/10 M.Kemalpaşa/Bursa

Şehreküstü Seyahat Kartları Ofisi: Şehreküstü Mah. Haşimişcan CAD. Bursaray Şehreküstü İstasyonu Osmangazi/Bursa

Bursa Terminal Seyahat Kartları Ofisi:  Yeni Yalova Yolu 8. KM 16245 Osmangazi /Bursa

Üniversite Seyahat Kartları Ofisi: Görekle Mah. İzmir Yolu Cad. Bursaray Üniversite İstasyonu Nilüfer/Bursa

İzmirimkart başvurusunun nasıl yapılacağı ve ulaşım ücretleri için tıklayın.

gfl

Merhabalar, ben Volkan. Güncelfiyatlistesi.com.tr sitesini merak edilen ürün ve hizmetlerin en güncel fiyatlarına kolaylıkla erişebilmeniz merak ettiğiniz tüm soru ve sorunlara yanıt bulabilmeniz için faaliyete geçirdim. İnşaat malzemeleri, araba fiyatları, alkol fiyatları v.b. bir çok ürün ve hizmetin güncel fiyatlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz hizmet ve ürün adını arama kısmına yazarak en güncel fiyatlarını görebilir bilgi sahibi olabilirsiniz. 2023 güncel fiyat listeleri için ilk adresiniz kesinlikle guncelfiyatlistesi.com.tr olmalıdır. Bunun yanı sıra büyük markaların her şehirdeki bayilerinin iletişim bilgilerini de sizler için paylaşıyor olacağız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu